DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 3161440,11%
Antalya
19°

AÇIK

17:44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

HMH Construction
İhsan Ticaret
Bagislar Construction
ALANYA’NIN PRESTİJİNİ BÖYLE Mİ ARTIRACAĞIZ?

ALANYA’NIN PRESTİJİNİ BÖYLE Mİ ARTIRACAĞIZ?

ABONE OL
13:24 - 1 Temmuz 2020 13:24
ALANYA’NIN PRESTİJİNİ BÖYLE Mİ ARTIRACAĞIZ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HMH Construction
Realtor Global

Bildiğiniz gibi Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel bundan yıllar önce, ta 2016’da Alanya’nın eskiyen, ekonomik ve kullanışlılık ömrünü tamamlamış caddelerini yenilemek adına “Prestijli” bir proje başlatmış, bölge esnaflarını da karşısına almasına rağmen “Prestij Caddeleri” için temel atmıştı. Bunun da ilk örneğini bugün gerçekten örnek bir noktaya dönüşen Alaiye Caddesi’nde bizlere göstermişti. (Ha keza o gün başkana laf eden esnaflar bugün duacısı oldu, orası ayrı.) Alanya bu cadde ile yeni bir özellik daha kazanmıştı “bisiklet yolu.” Adem Başkanın projesindeki bisiklet yolları, 1999-2014 yılları arasında Alanya Belediye Başkanlığı görevi yapan Hasan Sipahioğlu’nun 15 yıllık görev süresince yapmayıp, seçimden sadece birkaç ay önce alelacele Alanya’ya kazandırmaya çalıştığı “mavi çizgili”, trafik ile iç içe bisiklet yolları gibi değildi üstelik. Ben diyeyim 5, siz deyin 10 gömlek üstü. Adem Başkan bisikleti bir araç, binicisini ise gerçek bir sürücü olarak gören “mavi zeminli”, bisiklet damgalı, bir tarafı duba, bir tarafı kaldırım taşı ile çevrili gerçek bir bisiklet yolu yapmıştı. Alanya’da ilkti. Bu nedenle ki Alanya’da prestij caddelerinin en önemli unsuru bisiklet yollarının ayrı olması oldu. İlk başladığı dönemlerde özellikle Mahmutlar Mahallesi’ndeki prestij caddelerinde bulunan bisiklet yollarındaki farklılık Alanya’da yaşayan yerli yabancı pek çok insandan takdir toplamıştı. Keza aynı ‘prestij’le takibi yapılabilirse yine aynı takdiri göreceği de aşikar. Halihazırda Alanya Belediyesi’nin prestij cadde çalışmaları da devam ediyor.

 

Şimdi diyeceksiniz ki nereden çıktı bu ‘prestij caddeleri’ konusu. Öncelikle geçtiğimiz günlerde Mahmutlar Mahallesi’ne gittiğimde gördüğüm manzara benim bu yazıyı yazma fikrimi doğurdu. Çünkü o bisiklet yollarının yapılmasının üzerinden henüz daha birkaç yıl geçmiş olmasına rağmen geldikleri durum beni bir hayli düşündürdü. “Yaptık, bitti” deyip hiçbir takibi yapılmamış mı yoksa takibi yapılmışsa bilerek mi böyle çirkin bir görüntüye terk edilmiş, orasını bilemeyeceğim.

 

‘Ne haldeki bu yollar?’ diye soranlar için aşağıya son hallerinin fotoğraflarını da bırakıyorum;

 

 

Bu fotoğraflar Mahmutlar Mahallesi prestij caddelerinden değerli okurlar. Ben de bir bisiklet kullanıcısı olarak en büyük tedirginliğim her zaman trafik sorunu olmuştur. O yüzden şunu merak ediyorum; Bu caddelerin yapımına başlandığı zaman Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Hazırlıklar bittikten sonra açılış günü, hep beraber meclis üyelerimizle birlikte bisiklet süreceğiz” demişti. Şimdi gitse bisiklet sürmeyi geçtim, sürebileceği bir yol görebilecek mi? Şu an o bisiklet yolları motosiklet yolu ya da araç park alanı olarak kullanılıyor.

 

Şunu da belirtmek isterim ki burada sorumluluk sadece Alanya Belediyesi’nin değil. “Prestiji” sarsılmasın isteyen muhtarın, esnafın ve vatandaşın yapılan hizmete sahip çıkması gerekirdi. Soruyorum şimdi siz değerli okuyucularıma; bu aslında kimin prestiji?

Özkaya Sigorta

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)
  • Özkan

    Asiye hanım çok önemli bir konu dikkat çektiğiniz size çok teşekkür ediyoruz

Özkaya Sigorta


HIZLI YORUM YAP